2019. 11. 14.
Az állati eredetű tejek fogyasztásáról megoszlanak a vélemények. Sokan imádják, és sosem mondanának le róla, míg mások intolerancia, allergia vagy éppen elvi megfontolásból nem fogyasztják.
A tej lényegében a nőstény emlős állatok tejmirigyeinek (emlőinek) időszakosan kiválasztott váladéka, ami az utódok táplálására szolgál a születés utáni időszakban. A szarvasmarha, juh, kecske, bivaly, szamár, ló és teve teje emberi fogyasztásra alkalmas. Országonként változik, hogy melyiket isszák. Magyarországon a tehén- illetve a kecsketej a legelterjedtebb.
A tejben sok az A, B és D vitamin, illetve magas a kalcium tartalma is, így kedvező élettani hatásokkal bírhat a fogyasztása.
Míg régen csak házi tejet ittak, addig mára már szinte mindenki a dobozos, UHT változatot választja. Mi a különbség a kettő között?
A házi tej zsírtartalma igencsak magas, 3,6 % feletti. A lefejt tejet leszűrik, majd azonnal lehűtik és így is tárolják. Amikor hazavisszük, mindenképpen fel kell forralni és csak azután fogyasszuk. A minőségi házi tejből aludttejet is készíthetünk, ilyenkor azonban nem kell felforralni. A tej a tejsavbaktériumok hatására magától megalszik, ha kint hagyjuk 1-2 napig. A tetején tejzsír, tulajdonképpen tejföl képződik, amit utána szintén megehetünk.
Az UHT tej, vagyis a bolti tej az Ultra High Temperature Treated elnevezést takarja, ami a feldolgozási eljárásra utal. A tejet néhány másodpercre ultra magas hőmérsékletre (135°C) hevítik, majd hirtelen lehűtik és aszeptikus (csíramentes) környezetben többrétegű kartondobozba töltik. Ez az eljárás megakadályozza, hogy levegővel és fénnyel érintkezzen a tej. Különböző zsírtartalmú változatok kaphatóak, és sokáig megőrzik a szavatosságukat.
A laktózintoleranciában szenvedőknek hiányzik a szervezetéből az az emésztő enzim, ami a tejcukor és a laktóz lebontását végzi. Számukra készülnek a laktózmentes tejek, amelyekből a tévhittel ellentétben nem kivonják a laktózt, hanem a gyárakban egyszerűen vegyi reakcióba léptetik a laktózt egy másik enzimmel, amitől megváltozik az összetétele, így a gyomor könnyebben tudja megemészteni a tejet. A tejhez adott laktáz enzimek elvégzik azt a munkát, amit a gyomor nem tud: a laktáz glükózzá és galaktózzá bontja le a laktózt. Emiatt édesebb az íze ezeknek a tejeknek.
Sokan a növényi tejek mellett teszik le a voksukat, legtöbben elvi megfontolásból. Ezekben az italokban is rengeteg ásványi anyag található, így egy kiegyensúlyozott étrend részei lehetnek. Akár otthon is el tudod készíteni, így biztosan tudod mi kerül a poharadba reggelinél.
A legegészségesebb közülük a mandula-, a zab- és a rizstej.
A mandulatej például tele van magnéziummal, vassal, kalciummal és E-vitaminnal. Emellett magas káliumtartalmának hála jótékony hatással van az agyra és az izmokra és segít csökkenteni a koleszterinszintet is.
A zabtej magas rosttartalmának hála segíti az emésztést és jó hatással van az anyagcserére. Magas a fehérjetartalma és tele van esszenciális zsírsavakkal.
A rizstej a benne található triptofánnak köszönhetően nyugtatóan hat az idegekre és az alvást is segítheti. Kevés benne a kalória, így diétázók is bátran fogyaszthatják.
Forrás: webbeteg.hu, wikipedia.hu
Szuper reggeli ötletek