2020. 07. 17.
Az első #gasztrosuli Live-ban megígértem nektek, hogy összeszedek pár hasznos információt a kések típúsairól, használatáról, illetve a cikk végén írok pár ajánlást is nektek😊
Előző heti Gasztrosuli Live-ban megígértem nektek, hogy összeszedek pár hasznos információt a kések típúsairól, használatáról, illetve a cikk végén írok pár ajánlást is nektek😊 Ezek személyes tapasztalatok és nekem szuperül működtek.
Valójában a legtöbb embernek, még azoknak is, akik egyáltalán nem főznek, statisztika szerint legalább 3 különböző pengéjű kése van otthon. (De amúgy szerintem általában több is :D)
És mivel mindenkinek van, vagy lesz több kése, mint kettő, ezért nem árt tanulni a késekről és arról, hogyan kell használni őket a megfelelő módon.
A konyhai kések legnépszerűbb típusai
A piacon rengeteg különféle konyhai kés található, ezek közül sokan sokoldalúak, mások rendkívül speciális célokra szolgálnak.
A listán szereplő 8 kés a legnépszerűbb kés a napi főzéshez és az élelmezéshez. Ők képezik az összes professzionális és otthoni konyhai késkészlet magját.
4 kés, ami kötelező egy konyhában
1. Séf kés
A séf kések - Szakács késnek is nevezik, ez a késkészlet legfontosabb eleme.
A kés általában egy széles pengével, ami egy pontra felfelé hajlik, lehetővé téve a késnek, hogy előre-vissza mozogjon a gyors aprításhoz. 15-30 cm hosszú. A nagyobb hosszúság általában gyorsabb, könnyebb szeletelést eredményez, de ha valakinek kisebb keze van, rövidebb kést válasszon magának könnyebb irányítás miatt.
A kés szinte minden feladathoz felhasználható a konyhában. Vágja a tofu-t, apróra vágja a sajtot és szeletel steaket. Ezért ez a kötelező cikk minden konyhában, akár legyen az kicsi, akár nagy.
2. Hámozó kés (kis séf kés)
Általában 10-18 cm hosszú. Lehet egyenes vagy fogazott, jó olyan zöldségek és húsok darabolására, amelyek túl kicsik a séf késéhez.
A hámozó kések gyakran fésült élekkel vannak ellátva a vágás rugalmassága érdekében. Kiválóan működik a lágy és a kemény zöldségek vágására, a paradicsomtól a tökig. Ez is nagyon hasznos, ha salátákat, káposztát szeretnénk vékonyra szeletelni.
3. A Santoku kés
A Santoku kés a séf kés japán változata. A Santoku „három erényt” jelent, amelyek a szeletelés, a kockázás és az aprítás.
A santoku általában rövidebb és vékonyabb, mint egy séf kés. A lapos penge miatt nem szökken fel a vágódeszkán. Ha igazán vékony szelet zöldségféléket vágnák, akkor válasszuk ezt a fajta kést.
A kés sokoldalú, és szinte mindent olyanra lehet használni, mint egy tipikus séf kést. Valójában azok a szakácsok használják a séf kés helyet, akik „gyengéd” kezűek, és inkább egy kisebb, könnyebb pengével szeretnének dolgozni.
4. A konyhai olló – nem kés de kötelező a konyhában
Alapvetően egy olló. Kivéve azt, hogy mivel a konyhában különféle felhasználási célokat szolgálnak, a fűszernövények levágásától a csirke szétválasztásáig, és akár a szabadtéri munkákig is, ez az olló általában rendkívül erős és éles pengével rendelkezik.
Manapság már sok praktikus különféle konyhai ollót gyártanak. Például egyes ollóknak, amelyeket kifejezetten a zöldhagyma vagy más gyógynövények gyors darabolására terveztek, lehet egynél több pengéje is.
Hasznos, ha van kések😊
5. A csontozó kés
Valószínűleg ennek a késtípusnak a feladatár mindenki kitalálta. De ha nem, akkor segítek - A húst elválasztja a csonttól. A hal filé előállításához és a hús darabolásához használjuk.
A csontozó kések általában körülbelül 7,5-20 cm hosszúak, kissé eltérő szélességű pengékkel.
6. A kenyérvágó kés
Kenyérkések kenyeret, süteményeket, néha húst, baromfit és tenger gyümölcseit vágunk fel. Olyan módon vannak megtervezve, hogy lehetővé tegye a kenyér átfűrészelését anélkül, hogy azt le kellene nyomni.
Nagy darab kenyér darabolására készült, ezeknek a késnek a nagysága 17,5-25 hüvelyk. A pengék általában keskenyek és mindig fogazottak.
7. A hasítóbárd
Ez általában a konyhában a legnagyobb és legsúlyosabb „kés”. Igazából nem kés, hanem bárd. Viszont funkcionális okokból ide kívánkozik.
Vastagabb csontok, csontos húsok nagyobb darabokra bontására használatos.
8. Steak kés
Néha asztalikésként használják, a steakkések olyan kis kések, amelyeket nemcsak hús és hal darabolására, hanem saláták, más (főleg főtt) ételek darabolására használhatóak.
A steakkések fogazott vagy nem fogazott szélekkel is készülhetnek. A fésült steakkések általában népszerűbbek, mivel hosszabb ideig élesek maradhatnak anélkül, hogy csiszolni vagy élesíteni kellene őket.
Akkor jöjjenek a javaslatok:
- tnagytamas.hu – Számomra egy olyan professzionális gasztro kellékeket és alapanyagokat értékesítő bolt, ami szerintem egyedülálló Magyarországon. Világszínvonalú a választék és amit árulnak, azok olyan kellékek, amiket utána sok-sok éven keresztül tudtok használni. Én ott vettem a séfkésemet. (De Buyer a márkája)- 4 éve vásároltam és a mai napig azzal dolgozom. De ha elmentek a boltba, akkor profi szakemberek tudnak Nektek segíteni a legtökéletesebb kést kiválasztani.
- Kés élezés: Szerintem a profi és hatékony késélezés miatt érdemes szakemberhez fordulni. Mégpedig azért, mert így a kés tartósabban éles marad. Illetve pár jó tanácsot érdemes meghallgatni a szakembertől. (én őket próbáltam ki: www. keselezes.hu)
Minden országnak megvannak a saját kis különlegességei...
TovábbA dietetikusok véleménye szerint a húsa sokkal egészségesebb és könnyebben emészthető, mint a hagyományos sertéseké
TovábbA mai világban már nemcsak ét-, tej- és fehér csokoládét különbözetünk meg...
Tovább